Ponad 150 wystawców z 8 krajów w Poznaniu zaprezentowało najnowsze technologie dla ochrony klimatu. Ekspozycja liderów branży oraz szeroki program wydarzeń towarzyszących, w tym konferencji i dyskusji tematycznych, podsumowały najbardziej aktualne zagadnienia.
Odpowiedź branży na zmiany w gospodarce odpadami
Wśród wystawców dużym zainteresowaniem cieszyły się firmy, których produkty są odpowiedzią na system kaucyjny startujący w Polsce od 1 stycznia 2025 r. Kaucją zostaną objęte jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów. Chodzi np. o butelki na wodę, sok, nektar czy mleko. System kaucyjny obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.
– Portal ZielonaGospodarka.pl po raz kolejny jest patronem medialnym poznańskich targów POLECO. W tym roku po raz pierwszy znaleźliśmy się wśród ponad 150 wystawców. Tegoroczna impreza to odpowiedź branży na rosnące wymagania dotyczące gospodarki, odpadami i ochrony środowiska. Bardzo dużo ciekawych wystawców, bardzo dużo ciekawych produktów i innowacyjnych technologii. Odpowiedź branży m.in. na wchodzący w życie od 2025 roku system kaucyjny – informuje Mateusz Kowalewski wydawca portalu ZielonaGospodarka.pl
Wystawcy POLECO zaprezentowali ciekawe i innowacyjne rozwiązania w tym automaty kaucyjne, zwane też recyklomatami lub skupomatami. Oprócz urządzeń prezentowano innowacyjne rozwiązania w zakresie oprogramowania i aplikacji.
Automaty kaucyjne Made in Poland
– Przyjechaliśmy tutaj z butelkomatem. Butelkomat, jak sama nazwa wskazuje, pobiera butelki i wydaje kaucję za butelki. Od stycznia 2025 roku mamy rewolucję. Rewolucję jeśli chodzi o odpady i gospodarkę odpadami w Polsce. Czyli każda sprzedawana butelka będzie musiała być wyposażona, jeśli można tak powiedzieć, w opłatę kaucyjną. I my oddając taką butelkę do punktu selektywnej zbiórki, a ten punkt właśnie stoi za nami, będziemy otrzymywać albo kupon, albo zwrot pieniędzy. No i właśnie takie rozwiązanie proponujemy. Mamy również opatentowane rozwiązanie, jeśli chodzi o belownicę. I to jest nasz produkt, który jest tutaj zdecydowanie wyróżniający się. Co ważne jesteśmy producentem z Polski i tutaj produkujemy nasze butelkomaty – informuje Paweł Kobyliński reprezentant firmy RVM Systems.
– Jesteśmy polską firmą. Sami tworzymy zarówno urządzenia jak i oprogramowanie do automatów. To co nas wyróżnia to customowe rozwiązania, często zgodne z pomysłami naszych klientów, na przykład integrujemy się z kartami pracowniczymi czy rowerami miejskimi. Nasze urządzenie może stać na zewnątrz. Jest odporne na warunki atmosferyczne w Polsce, na mróz, deszcz, ale też duże nasłonecznienie. Możemy to urządzenie ustawić poza sklepem, nie rezygnując z półki sprzedażowej, poniekąd oddzielić odpady od tych produktów, które chcemy promować i sprzedawać. To jest bardzo duża zaleta – przekonuje Małgorzata Masłowska z firmy R3 Polska ze Szczecina.
Integracja niemieckich recyklomatów z polskim softwarem
– Na targach Poleco promujemy recyklomaty do odbioru butelek PET, puszek aluminiowych oraz butelek szklanych. Wspólnie z firmą Sortbox promujemy ten rodzaj odbioru odpadów. Z naszej strony dostarczamy aplikacje do użytkowania automatów, która jest gotowa na integrację z systemem kaucyjnym – przekonuje Jarosław Kuroś, business development manager w firmie Emka SA.
Targi POL-ECO odbyły się pod patronatem honorowym Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także pod patronatem branżowym izb i stowarzyszeń. Patronat medialny sprawuje 20 portali i czasopism branżowych w tym portalu ZielonaGospodarka.pl